Potraviny opět zdražují!

Potraviny opět zdražují!

V prosinci 2019 byly dražší nejen služby a bydlení, ale také například vepřové maso. To během měsíce zdražilo o 17 procent. Zvyšování cenové hladiny se za celý loňský rok průměrně udrželo na úrovni 2,8 procenta.

Nová data ohledně inflace za loňský prosinec zveřejnil Český statistický úřad. Stejně jako údaje za celý předchozí rok.
pult s masem

Nejsledovanější ekonomická veličina, která ovlivňuje rozhodování o výši úrokových sazeb v bankách, dosáhla 2,8 procenta. Toleranční pásmo České národní banky se pohybuje v rozmezí dvou a tří procent. I tak se však uvedená hodnota stala za posledních jedenáct let hodnotou nejvyšší. Ceny rostly rychleji už jen v roce 2012, kdy inflace vyšplhala až na 3,3 procenta.

Služby a bydlení

V roce 2019 podle dostupných údajů zdražily především služby, to až o 3,7 bodů. Ceny se zvyšovaly v průběhu roku a měly také vliv na ceny za bydlení. Například elektřina v prosinci podražila meziročně o 12,3 procenta.
znázornění růstu

Zboží

Nejen služby a bydlení zdražilo. Vyšplhaly se také ceny zboží o 2,3 procenta. Mezi takové zboží se zařadily potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny za stravování a ubytování však rostly i přes to v menší míře. Inflace se držela alespoň na uvedené hranici díky vývoji cen na oděvech a obuvi.

Celkově se meziročně vyhouply ceny vepřového masa o 17,4 procenta, cukr se zdražil až o 17,9 procenta, cena uzenin se zvedla o 9,7 procenta.

Spekulace s inflací a citlivost bankéřů na uvedené hodnoty je přímo navázaná na zvyšování úrokových sazeb a naopak. Podle analytiků inflace dál poroste. Podle odborníků má více než 40 % inflace na svědomí právě bydlení, asi jedna čtvrtina jde pak na účet potravinám. Jednou z položek, která ovlivňuje růst cenové hladiny je také zvýšení spotřební daně u tabáku a lihovin.

Odhad

Experti odhadují, že teprve v druhé polovině roku 2020 se dočkáme zpomalení růstu cen a návratu hodnot inflace zpět ke dvěma procentům. Tento odhad je prý důvodem, proč Česká národní banka nemusela aktuálně reagovat na vývoj spotřebitelských cen.