„Obr“ mezi monočlánky
Nejčastější jsou asi ty nejmenší, které se dávají do ovládačů a pak ty střední. Ty největší…
Že nerozumíte těm velikostem. Aha, to nevadí, podíváme se na ně jen tak letem světem a čistě laicky.
Každá baterie musí néstsvé označení. To abychom na sto procent věděli, že použijeme tu správnou na správném místě. Toto označení je ANSI a IEC. Nelekejte se toho, ihned pochopíte. ANSI je jen poplatné označení americké standardizační organizace, se sídlem ve Washingtonu. Celý a úplný název je American National Standards Institute, což se dá hezky Česky vyložit jako Americký národní standardizační institut.
IEC je zase značení pro Evropu, a zkratka vychází z anglického International Electrotechnical Commission. A opět hezky Česky to jeMezinárodní elektrotechnická komise.
Na bateriích tedy naleznete jedno nebo druhé označení, ovšem někdy i obojí.
To zámořské poznáte podle toho, že jej tvoří velké písmeno abecedy. Hovoříme zde pouze o monočláncích, nebereme v potaz ploché a devíti voltové baterie.
Druhé značení poznáte podle toho, že má velké R.
Nuže, tím je náš přehled celý. My si ihned předvedeme v praxi, jak to vypadá a přidáme i názvy lidové. Pro zábavu.
Velikostně jsou monočlánky čtyři, Mikrotužka neboli „malošek“ s označením AAA, či L03, podle typu.
Pak je to klasická tužková, „tužka“ AA nebo například R6. Následuje „malý buřt“ s označením C, nebo R14.
Nu vidíte a je to. Ani to nebolelo. Dlužno ještě dodat, že při evropském značení je u čísla a písmene ještě jedno, Například L nebo H. Ale to už nemá s velikostí nic společného.
Cože? Že jsme něco vynechali? Aha. Ano, opravdu, zapomněli jsme. Totiž naskutečného obra mezi monočlánky, na toho největšího. Ten nese označení D nebo R20. Nazývá se též velkým buřtem.
Tyto velké monočlánky typu D Lightparkurčitě kupte zde, protože jinde je možná neseženete. Zdá se totiž, že těmto obrům hrozí vyhynutí.