Výtečné a léčivé plody moruše

Výtečné a léčivé plody moruše

Ač býval tento strom v minulosti velmi rozšířen, dnes už se spousta lidí zeptá: Moruše? Co to je? V souvislosti s rozvojem městského způsobu života, totiž začaly mizet mnohé rostliny, mezi nimi také morušovníky plodící ovoce příjemné chuti. Lidská vynalézavost těchto plodů využila v kuchyni jako cukru či mouky, používali je též jako barvivo či v léčitelství. Lze je ale také zavařit, zmrazit či vysušit. Ze syrových plodů lze připravit šťávy, sirupy, kompoty, marmelády a víno.

morus-alba-4127617_1280

Existuje mnoho odrůd tohoto impozantního stromu, mezi nejznámější patří:

  • Moruše bílá (morus alba pendula) – dorůstá až 15 metrů, má bílé až nažloutlé či narůžovělé plody dlouhé 1 – 2,5 cm.
  • Převislá odrůda zvaná prostě pendula – výška se liší dle zaštěpení.
  • Moruše černá (morus nigra) – dorůstá výšky až 15 metrů, plod je tmavě červený až černý, dlouhý 2 – 3 cm.

Kromě skvělé chuti sloužily (a stále ještě slouží) plody také v léčitelství. Dokážou například odstranit bolesti v krku a usnadnit vykašlávání při chřipce nebo pomáhají vyprazdňování střev při zácpě. Obsahově jsou velmi bohaté – najdeme zde vitamin C, E, skupiny B, pektiny, karoten, organické kyseliny a minerály (draslík, fosfor, křemík, železo, hořčík, vápník).

mulberries-64902_1280

A co udělat s nadúrodou? Je škoda zralé, chutné a zdravé plody jen tak vyhodit, proto se jistě bude hodit některý z níže uvedených tipů:

  • Sirup – plody rozmačkáme, vylisujeme z nich šťávu, kterou přidáme do povařené vody s cukrem a citrony. Přivedeme k varu a plníme do lahví.
  • Kompot – zralé plody opereme a vsypeme do čistých sklenic, zalijeme horkým nálevem z vody, cukru a kyseliny citronové. Vše sterilizujeme 15 – 20 minut při teplotě 90 °C.
  • Marmeláda – plody omyjeme, rozmačkáme a rozvaříme za postupného přidávání cukru. Vsypeme želírovací přípravek, přidáme kyselinu citronovou a naplníme do sklenic, které necháme vychladnout dnem vzhůru.
  • V obchodech se nejčastěji setkáme v sušené podobě, protože čerstvé ovoce snadno podléhá vnějším vlivům. Stejně tak si je za použití sušičky ovoce můžeme usušit doma.