Co je gin?
Gin je líh původem z Nizozemí, jehož typickou chuť mu dodává hlavní složka, která se pro jeho výrobu používá. Jsou jí bobule jalovce, ke kterým se pak podle vkusu dané destilérky, která jej vyrábí, přidávají další různé přísady. Mohou jimi být například anýz, kořen a semena anděliky, kořen lékořice, skořice a kůra skořicovníku, koriandr, kořen kosatce, pomeranč nebo třeba, citrón. Chuť tohoto nápoje je lehce nahořklá a jeho fanoušci jej snadno poznají podle typické vůně. Jedná se o destilát, který se po výrobním procesu jednoduše nechá chvíli odležet (nestáří se jako například whisky) a následně se stáčí do lahví.
Historie tohoto destilátu sahá do 16. století, kdy byl vynalezen Dr. Sylviem v Holandsku. Ten jej původně mínil použít na léčení potíží s ledvinami. Tento svůj produkt nazval Genever, což je francouzské označení pro jalovec, který již tehdy byl hlavní složkou lihu. Angličtí vojáci, kteří tehdy na pevnině Evropy bojovali, jej nazvali „holandská kuráž“ a poté, co Vilém III. Oranžský uchvátil britskou korunu, se tento mok dostal do Anglie. Již v této době lidé zjistili, jak lahodně chutná s tonikem (ten se tehdy používal jako prevence proti malárii). Kvůli vysokému clu na dovážené lihoviny si jej Angličané začali vyrábět, až se stal jedním z nejoblíbenějších destilátů vůbec. Tento anglický gin se vyráběl stejně jako holandský, pro zjemnění chutě se do něj ale přidával cukr. V 19. století začali Angličané experimentovat s výrobou neslazeného neboli suchého (dry) ginu. Giny Lihovárek tak nabízí velké množství druhů a chutí tohoto skvělého destilátu.
V dnešní době většina produkce ginu pochází právě z Velké Británie a také z USA. Nejdříve se vyrobí obilný destilát z kukuřice, ječmene či jiných obilovin v destilačním přístroji. Poté se do tohoto destilátu přidají byliny a další dochucovadla a znovu se destiluje nebo se provádí redestilace s bylinkami zavěšenými v destilačním přístroji nad destilátem.