Trocha teorie o zboží
I zboží se dělí podle různých hledisek, ale to tu rozebírat nebudu. Podívám se na zboží tak nějak všeobecně, hlavně co se týká jeho kvality.
Už více let je běžné, že elektro zboží, které dříve fungovalo i deset, dvacet let, dnes vydrží sotva dva roky, svou záruční dobu. S koncem záruční doby, si můžeme být jisti, že náš spotřebič jaksi začne fungovat špatně, případně fungovat přestane úplně. To je téměř jistota. Proč to tak je? Aby zákazníci kupovali častěji nové a nové spotřební zboží. U drobné elektroniky, kde vývoj technologií pokračuje velmi rychle, ani není počítáno s tím, že zákazníci budou požadovat dlouholetou výdrž techniky a raději si koupí technicky vyspělejší typ.
U zboží z oblasti potravin je naopak požadována dlouhá výdrž, zachování chuti a lákavého vzhledu. To má za následek, že maso je napichováno vodou, aby vypadalo větší, do mnoha potravin se přidávají konzervační látky, sůl, barviva a další chemické látky, pro obarvení, pro zlepšení chuti a za dalšími účely. S cílem ušetřit na výrobě, je zboží šizeno vodou, chemií a podobně, aby budilo dojem většího množství, mělo dlouhou trvanlivost… Levnější potraviny, ale místo kvality, to je pouhá kvantita uměle dotvářená. Je lepší koupit si o něco méně kvalitních potravin, než velké množství potravin nekvalitních, které pro zdraví nejsou nic moc.
Každý spotřebitel má možnost volby, může mít kvalitu za odpovídající cenu, nebo kvantitu, levněji. Ale levné nekvalitní produkty z řady potravin nám velmi zatěžují organismus, způsobují mnoho nemocí atd. Tím se dostaneme k potřebě léků, které jsou drahým zbožím, ale říkáme si, že pro zdraví to koupíme. Ale i tyto léčivé přípravky mají vedlejší účinky, nevadí, vyřešíme je další a další tabletkou. Lékárenské zboží jen letí do kapes pacientů, kteří do těla dostávají další chemii, zatěžují játra.