Rady, jak uchránit domov před prachem

Rady, jak uchránit domov před prachem


Alergii na prach můžeme bezesporu označit jako jednou z nejčastějších alergií vůbec. Navíc devadesát procent všeho prachu pochází přímo od nás – lidské tělo se loupe a odpadávají malé šupinky kůže. Další prach pak vzniká z oblečení, bytových textilií, které se pak vznášejí ve vzduchu a usazují se na veškerých površích v bytě. Pokud pak začneme větrat nebo vznikne sebemenší průvan pohybem osob nebo dveří, zase se z povrchu zvedají a víří ve vzduchu. Je tedy na první pohled jasné, že prachu se nikdy úplně nezbavíme, dá se ovšem eliminovat jeho výskyt na snesitelné množství.

vysavač s vodou

·         Ukliďte si v šatníku

Věřte nebo ne, ale v šatních skříní je enormní množství prachu z oblečení. Je proto vhodné svoje oblečení skladovat v uzavíratelných plastových pytlích nebo krabicích, kde se prach drží a nemá tendenci vířit se. Oblečení, které nosíte zřídka nebo sezónní oblečení můžete dát do uzavíratelných pytlů, kde je tak navíc budete i chránit. Snadněji se vám bude celá skříň uklízet, když budete mít vše zorganizované a uklizené.

 

·         Pořiďte si filtr vzduchu

Filtr vzduchu vás dokáže velmi snadno zbavit drobných prachových částeček. Ale pozor, rozhodně nenahradí skutečný úklid. Větší částice prachu bude vždy muset setřít vlhkým hadrem sami.

 

·         Povlečení měňte co týden

Postel je bezesporu jedno z míst, kde se prach usazuje nejčastěji. Celou noc se tam navíc střádají šupinky vaší odumřelé kůže, které se smísí s vláky z povlečení, a to všechno se s každým pohybem matrace rozvíří do okolního prostoru. Povlečení by se tak mělo prát každý týden a polštář a peřina by se měla alespoň 1x týdně řádně vyklepat.

mouka prach

·         Čalouněný nábytek

Nejlepší nábytek je kožený nebo dřevěný. Pokud dáváte ale přednost čalouněnému nábytku, je potřeba ho pravidelně vysávat a polštáře klepat zásadně venku. Musíte také počítat s tím, že s každým usednutím se zvíří prach, který je nastřádaný v nábytku.