Záhada bermudského trojúhelníku
Některá místa na naší planetě jsou doslova notoricky známá. Ačkoliv jsme je třeba nikdy nenavštívili a ani v budoucnu se nám to nepodaří, vlivem některých okolností je známe, jako bychom je měli v těsném sousedství. K takovým místům patří i bermudský trojúhelník.
· Je to místo v moři, kde si veškerá technika počíná jako splašený kůň.
O zkušenostech s tímto jevem se zmiňuje i proslulý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ten se ale musel spoléhat spíše na svou intuici a zkušenosti. Technických vymožeností na palubách lodí tehdy ještě mnoho nebylo. Opravdová záhada se zrodí až ve dvacátém století, kdy dochází k rozvoji technických pomocníků na palubách lodí i letadel. Co způsobuje to, že letouny i plavidla v jednom místě prostě mizí? Je to vše ještě záhadnější právě proto, že do poslední chvíle je posádka většinou spojená s pevninou. Nehlásí žádné potíže, nevolají o pomoc ani prostřednictvím rádií. Mnohdy se ze ztracených lodí a letadel nenajdou ani žádné trosky.
Technika versus technika?
Jedním ze zajímavých svědectví je to, které se odehrálo roku 1945. Na americké vojenské základně probíhá běžné vojenské cvičení. Nic nenasvědčuje tomu, že příští minuty přinesou něco zvláštního.
– Velitel bombardéru hlásí, že se jim na palubě letadla zbláznila technika.
– Týká se to především kompasů a hodin.
– Velitel ještě stihne zahlásit, že je všude kolem divná mlha.
Pátrací akce dopadne katastrofálně. Nejenže letadlo nenajdou, ale záchranný letoun po startu vybuchne. Milovníci záhad mohou v případě bermudského trojúhelníku opravdu popustit uzdu fantazii.
· Jedním z vysvětlení je, že v moři leží zaniklá vyspělá civilizace.
· Některá technická zařízení jsou stále v provozu a ruší ty novodobé.
· Například elektrotechnická zařízení, jejichž vlny mohou mít vliv právě na technické přístroje, jakým je kompas nebo navigační zařízení.